Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (559)
- (80)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ FastDigest Bst1107I
Cut at GTA^TAC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ BstZ17I (Bst1107I), which performs best using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: BssNAI).
Invitrogen™ Anza™ 93 HpaII
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Anza™ 10 DpnI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Dpn I |
| Methylation Sensitivity | Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ BcuI (SpeI) (10 U/μL)
Cut at A^CTAGT sites with BcuI (SpeI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AhlI, SpeI).
| Product Type | Restriction Enzyme |
|---|---|
| Enzyme | BcuI (SpeI) |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ MlsI (MscI) (5 U/μL)
The MlsI (MscI) restriction enzyme recognizes TGG^CCA sites and cuts best at 37°C in R buffer (Isoschizomers: BalI, MluNI, MscI, Msp20I).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | MlsI (MscI) |
| Methylation Sensitivity | Dcm Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer R |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 5 U/μL |
Thermo Scientific™ AatII (10 U/μL)
Cut at GACGT^C sites with AatII restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: ZraI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | AatII |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ BspTI (AflII) (10 U/μL)
Cut at C^TTAAG sites with BspTI (AflII) restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: AflII, BfrI, Bst98I, BstAFI, MspCI, Vha464I).
Thermo Scientific™ BseGI (BtsCI) (10 U/μL)
Cut at GGATG(2/0)^ sites with BseGI (BtsCI) restriction enzyme, which performs best at 55°C in Tango buffer (Isoschizomers: BstF5I, BtsCI, FokI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | BseGI (BtsCI) |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Scarless Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 55°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ Bsp1407I (BsrGI) (10 U/μL)
Cut at T^GTACA sites with Bsp1407I (BsrGI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: BsrGI, BstAUI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ Kpn2I (BspEI) (10 U/μL)
The Kpn2I (BspEI) restriction enzyme recognizes T^CCGGA sites and cuts best at 55°C in Tango buffer (Isoschizomers: AccIII, Aor13HI, BseAI, Bsp13I, BspEI, MroI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Kpn2I (BspEI) |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 55°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ NotI (10 U/μL)
The NotI restriction enzyme recognizes GC^GGCCGC sites and cuts best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: CciNI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ FastDigest PaeI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest SgsI
Cut at GG^CGCGCC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ AscI (SgsI), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: PalAI).
Thermo Scientific™ Csp6I (CviQI) (10 U/μL)
Cut at G^TAC sites with Csp6I (CviQI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: AfaI, CviQI, RsaNI).
Thermo Scientific™ FastDigest Alw44I
Cut at G^TGCAC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ ApaLI (Alw44I), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: VneI).